Την αυλαία της πρώτης μέρας της 21ης αγωνιστικής της Betshop Basket League, «έριξε» ο Προμηθέας στην Πάτρα, που υποδέχτηκε τον Ήφαιστο και κέρδισε με 73-68.
Κορυφαίοι για την ομάδα των Πατρινών αναδείχτηκαν οι Μέγιερ, Λίποβι και Παρκς οι οποίοι πέτυχαν 13 πόντους ο καθένας, ενώ για την ομάδα από τη Λήμνο ο Μπρέιζελτον με 14 πόντους.

Δυνατά μπήκαν στο ματς και οι δύο ομάδες με το σκορ να ανεβαίνει ψηλά έπειτα από ένα δεκάλεπτο με γρήγορο τέμπο και αρκετά καλάθια και από τις δύο πλευρές. Αμφότερες οι ομάδες φάνηκαν αξιόμαχες με αμυντική και επιθετική λειτουργία καλή, κάνοντας το ματς από το πρώτο κιόλας μέρος να δείχνει ντέρμπι. Έτσι ο Προμηθέας πήγε στ’ αποδυτήρια με ένα συν 4 (42-38) το οποίο βέβαια δεν μπορούσε να του εξασφαλίσει σαφή «ασφάλεια».

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ήφαιστος ξεκίνησε με ένα σερί φέρνοντας το ματς στα ίσα (44-44), δίνοντας το έναυσμα για… το ντέρμπι. Με τον Μούρτο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και ανατροπή στο σκορ. Οι Πατρινοί έχασαν το μυαλό τους και φάνηκαν να πελαγώνουν. Αντίθετα οι νησιώτες επέβαλαν το ρυθμό τους.

Όλα λοιπόν κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε σοβαρότητα και πείσμα, πλησιάζοντας πάλι στο σκορ (67-67). Σε εκείνο το σημείο ο Κατσίβελης ευστόχησε σε ένα σωτήριο τρίποντο κι έβαλε ξανά τον Προμηθέα μπροστά. Οι Λημνιώτες έβαλαν τα δυνατά τους, όμως δεν μπόρεσαν να «τρυπήσουν» την άμυνα των αντιπάλων τους. Έτσι παρά τη… λαχτάρα, ο Προμηθέας επικράτησε με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68